Коноваленко Євдокія Андріївна (1931-2023)

 

Євдокія Андріївна народилася у березні 1931 року в місті Кролевець Сумської обл.

Семирічна дівчинка доглядала за дитиною своєї тітки. У неї вдома стояв верстат, то, як ніхто не бачив, сідала і намагалася хоч раз прокинути човника. Дуже хотілося навчитися ткати. Але треба було допомагати родині в тяжкі воєнні роки ХХ століття. З п’ятнадцяти років працювала в колгоспі.

З вдячністю згадує Євдокія Андрівна свою наставницю Демченко Ганну Тимофіївну, яка запропонувала сімнадцятирічній дівчині піти до неї ученицею до ткацької артілі «Відродження». Так розпочалося  42-річне  трудове життя пов’язане з кролевецьким переборним ткацтвом.

Спочатку була ученицею, згодом, набравшись досвіду, стала навчати молодих учениць художньому ручному ткацтву.  Майстерність Євдокії Андріївни  була помічена і її призначили творчим майстром  при експериментальній лабораторії по розробці художніх виробів.  Ткані авторські рушники були представлені на Всеукраїнських і міжнародних виставках починаючи з 1966 року.

Після виходу на пенсію, вдома поставила верстат, щоб продовжувати улюблену справу. Протягом наступних десяти років плідно співпрацювала з художником Нечипоренко Сергієм Григоровичем, який зробив вагомий внесок у розвиток художнього ткацтва другої половини ХХ ст., перекладаючи його малюнки рушників на полотно.

Коноваленко Євдокія Андріївна членкиня Спілки майстрів народних мистецтв Украни з 1992 року.  Коноваленко Є.А. 2005 року було присвоєне звання Заслужений майстер народної творчості.

Євдокія Андріївна для всіх охочих ткала весільного чи вітального рушника…

 

11 січня 2023 року завершився життєвий шлях Євдокії Андріївни…Трагічний випадок перервав нитку долі заслуженої майстрині кролевецького переборного ткацтва.

стаття про Коноваленко Є.А. в місцевій газеті.
автор Зєнченко В.Б.